5 způsobů, jak účinně snížit náklady domácnosti za plyn

Snížením nákladů domácnosti za zemní plyn můžete kromě finančních úspor také přispět k ochraně životního prostředí. Plyn je totiž jedním z neobnovitelných zdrojů energie a šetrným zacházením s ním se jako společnost můžeme přiblížit udržitelnosti. Připravili jsme pro vás pět tipů, jak účinně snížit náklady domácnosti za plyn.

Stejně jako uhlí nebo ropa, je i zemní plyn strategickou surovinou, bez které bychom se dnes už jen těžko obešli. Jeho zdroje jsou však vyčerpatelné, a proto je důležité s ním zacházet šetrně. Jak toho docílit a jakou roli v tom mohou hrát dodavatelé plynu se dozvíte v tomto článku.

1. Přejděte k levnějšímu a spolehlivějšímu dodavateli plynu

Spolehlivý dodavatel plynu vám je schopen nabídnout nižší ceny, čímž můžete ročně ušetřit až tisíce korun. Cena by však neměla být jediným kritériem výběru nového dodavatele. Neméně důležitá je také kvalita zákaznického servisu a férové smluvní podmínky. Ukazatelem mohou být také recenze spokojených zákazníků. Na českém trhu působí kvalitní dodavatel plynu společnost ELIMON.

2. Vyměňte starý kotel za nový

Nové moderní kotle dosahují velmi vysokých účinností, čímž dokážou značně snížit spotřebu plynu na vytápění. Poraďte se s odborníkem a vyberte vhodný typ kotle do vaší domácnosti a nechte si vypočítat jeho návratnost.

3. Dostatečně zateplete dům

Uvádí se, že střechou, sklepem a fasádou uniká až 70 % tepla. Kvalitně provedené zateplení domu je tak další z účinných možností snížení nákladů za vytápění, přičemž tepelná izolace přispívá udržení příjemné teploty uvnitř domu i v létě, kdy v teplých dnech zajistí příjemný chládek.

4. Zvažte instalaci tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla představují energeticky efektivní a ekonomický způsob vytápění s minimálním dopadem na životní prostředí. Nabízí snížení ročních provozních nákladů na vytápění o 50 až 70 % oproti vytápění zemním plynem s návratností 5 až 7 let.

5. Vytápějte šetrně a nepřetápějte

Udržováním optimální teploty v domácnosti, která se může pohybovat mezi 20 a 22 , docílíte razantní a zároveň nejsnazší úspory nákladů za plyn. S tím úzce souvisí i krátké, ale intenzivní větrání, během kterého v zimních měsících minimalizujete tepelné ztráty.