Co je to Bitcoin?

Bitcoin je digitální měna oficiálně spuštěná v lednu 2009. Předpokládá se, že měnu vytvořila skupina programátorů používajících jméno Satoshi Namamoto. Byl vydán jako open-source software, protože neměl žádnou hodnotu, když byl vynalezen. Každý, kdo má připojení k internetu, se může zúčastnit a používat bitcoiny. Měna je „decentralizovaná“, což znamená, že není kontrolována žádnou organizací. Místo toho je bitcoin ovládán uživateli, kteří nakupují nebo vydělávají bitcoiny. „Horníci“ jsou lidé, často programátoři, kteří zaznamenávají bitcoinové transakce a pomáhají tak určit přesnou hodnotu. Tito těžaři jsou také placeni v měně.

Jak Se Bitcoin Používá?

První uživatel bitcoinu si musí stáhnout virtuální peněženku, kterou najdete zde: https://www.bitcoin.com/choose-your-wallet . Jakmile je virtuální peněženka stažena, uživatel dostane bitcoinovou adresu, která se skládá z 27-34 písmen a/nebo čísel. Tato adresa je sdílena s jinou osobou, která platí uživateli, a kód umožňuje uživateli bezpečně přijímat měnu. Jedná se o ekvivalent virtuálního bankovního účtu, ale bitcoiny jsou výhradně ve vlastnictví jednotlivce a nikoli banky. Bitcoinové adresy se obvykle používají pouze jednou a mohou být zcela anonymní. Počítačová společnost Dell se stala jednou z prvních velkých společností, které začaly přijímat měnu v roce 2015, a mnoho dalších společností, jako je Domino’s Pizza a Microsoft, ji následovaly. Dokonce i cestování a hotelové pokoje lze nyní v některých evropských zemích platit bitcoiny.

Hodnota

Aktuální hodnota bitcoinu (17. července 2017) je 2 179,80 USD za jednotku. To je významné, protože před 8 lety tato měna nestála prakticky za nic. Počínaje prosincem 2011 bitcoin pomalu rostl ze 2 USD na 13 USD během ročního období. V listopadu 2013 bitcoin poprvé překonal hodnotu 1000 USD, ale v následujících několika měsících cena kolísala, dokud bitcoin nebyl oceněn na nejnižší cenu za téměř 2 roky. Od té doby se hodnota bitcoinu z měsíce na měsíc stala poněkud nepředvídatelnou. Bitcoin dosáhl svého historického maxima 3000 USD za jednotku 12. června 2017. Volatilita bitcoinu je hlavním argumentem, který kritici používají proti měně a dalším.

Dopad Na Tradiční Ekonomiku

Bitcoin je oceněn v amerických dolarech. V březnu 2017 bitcoin poprvé ve své historii překonal hodnotu unce zlata. The Wall Street Journal dokonce uvedl, že bitcoin začal v roce 2016 vykazovat dlouhodobější stabilitu a potenciál než zlato. V současné době se v současné době používá 15 milionů bitcoinů a měna se nereprodukuje tak snadno jako tradiční peníze. To proto, aby byla zachována hodnota bitcoinu a aby se zabránilo inflačním rizikům spojeným s tradičními měnami. V Severní Americe a Evropě existuje několik bitcoinových bankomatů. Úspěch bitcoinu zplodil bezpočet dalších online nebo virtuálních měn, které se snaží konkurovat na stejném trhu.